رابطه مرموز احمد شاملو، فدریکو گارسیا لورکا و آتاهوآلپا یوپانکی

اگر اشعار فدریکو گارسیا لورکا را با ترجمه و صدای احمد شاملو شنیده باشید، بدون شک تک‌نوازی گیتاری جادویی و ضرب‌آهنگ به موقع نت‌ها در زمینه و یا انتهای اشعار شما را به وجد آورده است. چند سال پیش که به اینترنت امروزی دسترسی وجود نداشت یافتن ترانه‌های اصلی آن تکنوازی‌ها عملا غیرممکن به نظر می‌رسید. اما امروزه می‌توان به راحتی از دلِ سیاهِ اینترنت هرچیزی (موکداً هر چیزی) را بیرون کشید. این قطعات با آهنگسازی و نوازندگی آتاهوآلپا یوپانکی‌ست.

وسوسه‌ی اول:
اولین بار که آن دکلمه‌های جادویی و صدای پر طنین شاملو و اشعار محزون و مرموز لورکا را شنیدم به شدت مجذوب نوای سحرآمیز گیتاری شدم که به عنوان مکمل در پس‌زمینه تمام زیبایی‌های دیگر، شنیده می‌شد. آن‌قدر این قطعات به زیبایی در کنار شعرها قرار گرفته و همراه شده بودند که فکر می‌کردم در این آلبوم هم، مانند دیگر آلبوم‌های صوتی شاملو از یک آهنگساز برای ساخت آهنگ اختصاصی استفاده شده است. چندین و چند سال طول کشید تا بتوانم بفهمم که این قطعات نه قطعاتی ساخته شده برای شاملو که اساسا قطعاتی مجزا با حال و هوایی آرژانتینی است. و آنچه باعث شده است ملودی‌ها و شعرها این‌چنین زیبا در کنار یکدیگر بنشینند انتخاب درست و شاعرانه آهنگ‌ها، قطعات و ترانه‌ها است. گویا خودِ شاملوی بزرگ این قطعات را بر روی این شعرها انتخاب کرده است.

یکی از این قطعات را با زمینه‌ی آن گیتار جادویی بشنوید:

کمی پایین‌تر موسیقی متن این قطعه را با عنوان “07 – La Amorosa (J Y B Diaz Oscar Valles)” بشنوید

به هر حال!

وسوسه‌ی دوم:
بعد از چند ده‌بار شنیدن این آلبوم صوتی وسوسه‌ی نواختن همین ملودی‌ها با گیتار آرامم نمی‌گذاشت که بالاخره موفق شدم علاوه بر پیدا کردن چند قطعه اصلی این آلبوم، نت موسیقی آنها -که برای گیتار ساخته و تنظیم شده‌اند- را نیز پیدا کنم.

کل قطعات اکتشافی را بشنوید:

نت گیتار قطعه Danza De La Paloma Enamorada با فرمت PDF

نت گیتار قطعه indio y la quena با فرمت PDF

هر دو قطعه از آلبوم اشعار لورکا با ترجمه و صدای احمد شاملوست. موسیقی متن این آلبوم و نت موسیقی دو قطعه از آن، از طریق لینک‌های بالا قابل دریافت هستند.

فعلا با یادگیری نواختن این دو قطعه دل‌خوش‌ام

سوال اول:

لطفاً اگر علاوه بر قطعات بالا قطعه‌ی دیگری را (به نام و با مشخصات) می‌شناسید که در آلبوم شاملو/لورکا وجود دارد و احیاناً ملودی بی‌کلام آن در اینترنت موجود است و بهتر از آن نت گیتار آن را پیدا کرده‌اید، همه‌ی این‌ها را با من به اشتراک بگذارید.

سوال بالا قاعدتاً جوابی ندارد! به تجربه برایم ثابت شده است که اگر خودم نتوانم چیزی را در اینترنت پیدا کنم یا برای سوالی از سوال‌هایم خودم به تنهایی جوابی بیابم، پاسخگویی به سوال و خواسته‌ی من از عهده‌ی فرد دیگری نیز برنخواهد آمد. این دو دلیل دارد: 1) برای دیگران آن‌قدر (که برای من) این موضوعات اهمیت ندارد. 2) جداً نمی‌توانند.

 

 

سوال دوم:

در دکلمه‌ی صوتی این قطعه (ماه به آهنگرخانه می‌آید) تُن صدای شاملو آرام‌تر و کیفیت ضبط قطعه بالاتر است (این قطعه و چند قطعه‌ی مثل این‌را از سایت‌های انگلیسی‌زبان و به واسطه‌ی پیش‌نمایش فروش این آلبوم یافته‌ام. مثلاً: همین آلبوم در آی‌تیونز)

آلبومی که در آرشیو من وجود دارد شامل دو Track از پشت و روی نوار کاست است با طول صوتی 29:11 و 28:41 دقیقه… کیفیت قطعاتی که در آرشیو من وجود دارد و Tempo (سرعت اجرا) نسبت به قطعه بالا کمی کم‌تر و تندتر است. (صدای شاملو کمی زیرتر است.)

لطفا اگر کسی به کل قطعات این آلبوم با شرایط صوتی ذکر شده (با کیفیتی مثل این‌ها) دسترسی دارد آنرا با من به اشتراک بگذارد.

 

انتشار
آخرین ویرایش 23 خرداد 1397
http://bisto7.ir/?p=1869
درباره نویسنده:
میلاد رضایی خلیق
نویسنده، طراح گرافیک / علاقه‌مند به دیدن فیلم، خواندن داستان، شنیدن موسیقی... و تنهایی و سکوت / به دنبال او؛ در پی او؛ و بی او

7 نظر

 1. میثم 15 آبان 1397
  • میلاد رضایی خلیق 18 آبان 1397
 2. میثم 4 آذر 1397
  • میلاد رضایی خلیق 4 آذر 1397
  • مهدیی 21 آذر 1397
   • مهدیی 21 آذر 1397

یک یادداشت بگذارید